Emocje po zaręczynach opadły. Każdy już zobaczył pierścionek, wszyscy wypili toast za wasze szczęście. Teraz czas na odpowiedź na kolejne pytanie – kiedy Ślub? Jest to zależne w dużej mierze od Was samych. Jednak jeżeli już doszło do oświadczyn, to prawdopodobnie porozumieliście się wcześniej, czy chcecie zalegalizować wasz związek za kilka lat, czy w najbliższej przyszłości.

Bez względu na to, kiedy to nastąpi, odpowiednio wcześniej trzeba rozpocząć planowanie ślubu. Ten wyjątkowy dzień nie jest jedynie dla Was, ale to narzeczeni muszą zająć się całą oprawą. Oczywiście rodziny również się w to włączają, jednak trzeba pamiętać, że to nie ich obowiązek. Przygotujcie się na wiele kompromisów i pamiętajcie o budżecie a przede wszystkim, że robicie to, ponieważ się kochacie.

Save the date! Ustalcie datę ślubu nie ważne, czy będzie on kościelny czy jedynie cywilny. Data da wam punkt odniesienia i pozwoli rozplanować kolejne działania w czasie. Tutaj pojawią się pierwsze koszty, gdyż trzeba zapłacić w urzędzie oraz parafii. Później jeżeli chcecie, przekażcie datę swojej rodzinie i znajomym po to, żeby odpowiednio wcześniej zaplanowali przyjazd na wasz ślub. Wiele par decyduje się jednak ukrywać wszystkie przygotowania w tajemnicy najdłużej jak się da, chcąc zaskoczyć swoje otoczenie.

Budżet. Przed wszystkimi ustaleniami i poszukiwaniami należy opracować limit pieniężny na jaki możecie sobie pozwolić. W Polsce jest zwyczaj, że goście dając podarunek pieniężny liczą go tak, aby zwrócił się koszt wydany na ich posiłki – takim sposobem możecie założyć, że część wydatków się zwróci. Jest to o tyle ryzykowne, że tak naprawdę nie wiemy jak to się skończy. Przy niskim pieniężnym nakładzie wiele można zrobić samemu oraz zrezygnować z dodatkowych udogodnień. DJ jest tańszy od całej kapeli, a sam fotograf również zostawi dla nas piękną pamiątkę. Najbardziej chyba można oszczędzić przy rezygnacji z wielkiego wesela na rzecz skromniejszego obiadu dla rodziny i przyjaciół. Gdy takie rozwiązania nie wchodzą w grę, trzeba przygotować się na duży wydatek – nawet 30-50 tysięcy złotych! Ponad połowa kosztów to sala i jedzenie dla gości.

Gdy wiemy, na ile możemy sobie pozwolić, następuje czas na znalezienie miejsca wesela lub obiadu, strojów dla Pary Młodej, auta, ozdób i innych rzeczy ważnych w tym dniu. Często sami się we wszystkim gubimy – wtedy zapraszamy do pomocy wedding plannera, lub szukamy przewodników na ten ciężki okres. Najlepszy jest taki, który pozwala ci w pełni kontrować kolejne kroki w planowaniu ślubu i daje nam dużo miejsca na zapisywanie wszystkiego.

Taki jest właśnie Notatnik Panny Młodej – wolny od reklam i zdjęć kieruje Was w płynny sposób. Dodatkowo dzięki kieszonkom wszystkie wizytówki i paragony zostaną w jednym miejscu. Dzięki Notatnikowi nawet zorganizowana sama w sobie przyszła Panna Młoda będzie mogła dać do ręki swojemu narzeczonemu wszystkie ważne informacje i ten będzie mógł załatwić te sprawy, na które same nie miałyby czasu! Jest to bardzo przydatne i kieruje nas w planowaniu ślubu od pierwszych czynności aż do samego końca, więc jako pierwszy punkt po zaręczynach najlepiej przyjąć – zakup Notatnika Panny Młodej!