Planujesz ślub?


Odrobina dobrych rad

Ślub to wielkie wydarzenie w życiu każdego człowieka. Chcemy, żeby wszystko było zapięte na ostatni guzik, a goście z zadowoleniem wspominali „ach, co to był za ślub!” Najważniejsze to nie dać się zwariować i dobrze się bawić na swoim weselu. Kluczem do szczęścia jest po prostu zaplanowanie wszystkiego od początku do końca i co najważniejsze – trzymanie się tego planu działań konsekwentnie.

Od kilku dni nosisz dumnie na serdecznym palcu pierścionek zaręczynowy. Emocje chwili oświadczyn jeszcze nie opadły zwłaszcza, że co chwilę słyszysz gratulacje. Zmiana statusu na facebooku na „zaręczony” to ważny aczkolwiek krótki moment. Średni czas trwania okresu narzeczeństwa to 1-2 lata. Wszystko zależy od tego, czy zaraz po zaręczynach wyznaczycie dalszy plan działań zmierzający do ślubu, czy też nie. Najlepiej kuć żelazo póki gorące i wyznaczyć datę jak najszybciej, choćby była odległa o 2 lata. W ten sposób nie zostawicie ślubu na ostatnią chwilę i nie przeciągniecie okresu narzeczeństwa w nieskończoność. Jeśli macie już orientacyjną datę, pierwsze, co musicie zarezerwować to salę weselną, następnie kościół lub urząd stanu cywilnego a w trzeciej kolejności fotograf.

Czas narzeczeństwa to dla młodych dość trudny czas, szczególnie przy planowaniu ślubu i wesela. Wiele par rozstaje się ponieważ na jaw wychodzą różnice charakteru i odmienne kwestie na sprawy fundamentalne. Najważniejsze to dużo rozmawiać, planować wspólnie i umieć pójść na kompromis. Nie ma uniwersalnej prawdy na idealny związek (zwłaszcza, że nie ma idealnych związków), więc nie ma też porad, które na pewno się sprawdzą. Jeśli pomimo starań on nadal chce dj’a a ty orkiestrę dętą, zgódź się na jego propozycję pod warunkiem, że do ślubu pojedziecie środkiem transportu, o którym ty marzysz.

Nie można w naszej polskiej tradycji zapomnieć o roli rodziców na ślubie i weselu. Mają oni dość duży wpływ na wygląd uroczystości i na listę gości. Dzieję się tak głównie dlatego, że to oni są „sponsorami” całego zamieszania i chcą mieć na ślubie swoich dzieci osoby, z którymi będą się dobrze bawić lub których wypada zaprosić. Dlatego też podczas wesela ważnym punktem programu są podziękowania dla rodziców, często w takt piosenki „Kochanych rodziców mam”.

Rodzice często ingerują w listę gości, ale już do listy prezentów nosa nie wtykają. Żeby ułatwić gościom wybór prezentu dla was oraz, żeby nie dostać trzech żelazek, bardzo popularne ostatnio są internetowe listy prezentów online.

Planowanie ślubu niesie za sobą dużo stresu. Na początku wydaje się, że jest bardzo dużo czasu na szukanie dobrych i sprawdzonych podwykonawców, ale im jest jego mniej i do ślubu bliżej, tym czas jakby nagle przyspieszył i zaczynamy wpadać w panikę. Teczka z materiałami ślubnymi pęka w szwach, ogrom informacji ślubnych przekroczył rozmiar dysku w komputerze, a znajomi zablokowali twoje wpisy na facebooku, bo nie mogą już codziennie oglądać sukien ślubnych, które lubisz. Rozumieją cię jedynie koleżanki, które też planują ślub. Dlatego właśnie powstał pomysł na organizer ślubny – Notatnik Panny Młodej, który od A do Z pomaga w przygotowaniach do ślubu. Ma dużo miejsc na własne notatki, nie ma reklam i każdy egzemplarz to osobna historia. Notatnik kieruje Was w planowaniu ślubu od pierwszych czynności aż do samego końca, więc jako pierwszy punkt po zaręczynach najlepiej przyjąć – zakup Notatnika Panny Młodej!